Španělsko, země bohatá na historii a kulturu, slaví Velikonoce s velkou pompou a vášní. Tento svátek, známý jako Semana Santa (Svatý týden), je jedním z nejvýznamnějších náboženských a kulturních událostí v zemi. Každý den v týdnu má své vlastní tradice a rituály, které přinášejí víru a radost do srdcí Španělů.
Palmová neděle (Domingo de Ramos)Semana Santa začíná Palmovou nedělí, kdy se věřící shromažďují v kostelích a nosí palmové ratolesti, aby připomněli vstup Ježíše do Jeruzaléma. Procesí se konají po celé zemi. Lidé vycházejí do ulic s věnci a květinami, aby přivítali Krista.
Pondělí Svatého týdne (Lunes Santo)
Pondělí Svatého týdne je obvykle klidnějším dnem, kdy se věřící připravují na nadcházející procesí a slavnosti. Některá města a vesnice však mohou pořádat menší procesí nebo obřady, aby započala atmosféra Semana Santa.
Úterý Svatého týdne (Martes Santo)
Úterý Svatého týdne je obvykle také spojeno s přípravami na hlavní procesí, která se konají ve středu a ve čtvrtek. V některých regionech může být úterý vyhrazeno pro tradiční přípravy pokrmů spojených s Velikonocemi, jako je příprava místních specialit a dezertů.
Jaké jsou španělské velikonoční pokrmy?
Věřící Španělé by neměli jíst během čtyřicetidenního půstu maso. V minulosti neměla vnitrozemská kuchyně ryby k dispozici a půst byl tak náročnou zkouškou. To se změnilo, když objevili postní zázrak, sušenou tresku zvanou Bacalao.Ta se stala symbolem nejen půstu, ale i samotných Velikonoc.
Španělské velikonoční menu
Předkrm
Ve Španělsku je velmi oblíbený svěží bramborový salát s pomerančem, olivami a sušenou treskou, který má mnoho variant. Gurmáni ho připravují i s vařeným vajíčkem a nasolenou sardinkou.
Polévka
Španělé často podávají polévku Salmorejo, která je variací na známější Gazpacho.
Hlavní chod
Gastronomickým symbolem španělských Velikonoc je treska na několik způsobů. Jedním z nich je treska s jemnou omáčkou z rajčat a pečených paprik. O něco složitější postup vyžaduje pečená treska s třenou česnekovo-chlebovou omáčkou.
Dezert
Torrijas je trošku zvláštní španělský moučník. Jde o obalovaný smažený chléb. Krajíce se nejprve nechají rozmočit v mléku svařeném se skořicí, obalí se v rozšlehaném vajíčku a osmaží ve velkém množství olivového oleje. Podávají se s cukrem a skořicí.
Středa Svatého týdne (Miércoles Santo)
Středa Svatého týdne je ve Španělsku často dnem, kdy se konají další procesí a obřady, které připravují cestu k hlavním událostem týdne. Některé městské čtvrti a vesnice mohou také pořádat různé tradiční akce a přehlídky, aby oslavily tuto důležitou náboženskou událost.I když pondělí, úterý a středa nejsou obvykle dnem hlavních procesí a slavností během Semana Santa, jsou stále důležitými dny pro přípravu a uvědomění si důležitosti této tradiční události pro španělskou kulturu a víru.
Zelený čtvrtek (Jueves Santo)
Zelený čtvrtek je dnem, kdy se koná poslední večeře. Slaví se připomínka poslední večeře s apoštoly. Tento den je také spojen s tradicí umývání nohou, kterou někteří kněží provádějí jako gesto pokory.
Velký pátek (Viernes Santo)
Velký pátek je den truchlení a vzpomínky na ukřižování Ježíše Krista. V tento den se konají mohutná procesí, při kterých se nesou obrazy a sochy připomínající poslední hodiny Ježíšova života. Nejznámější z nich je procesí v Seville, které přitahuje návštěvníky z celého světa.
Bílá sobota (Sábado Santo)
Bílá sobota je dnem ticha a očekávání. V mnoha městech se konají vigilie a slavnosti, které připravují věřící na oslavu Vzkříšení.
Neděle Zmrtvýchvstání (Domingo de Resurrección)
Nakonec přichází den radosti a oslav. Neděle Zmrtvýchvstání je dnem, kdy se věřící shromažďují, aby oslavili Vzkříšení Krista. Procesí se konají s radostnou hudbou a zpěvem, a lidé slaví s rodinou a přáteli.
Semana Santa ve Španělsku je nejen náboženskou událostí, ale také kulturním a společenským fenoménem. Tyto tradiční slavnosti přinášejí do ulic země barvy, zvuky a vůně, které oslavují víru a tradice Španělska.
Já sama jsem Velikonoce ve Španělsku několikrát zažila, ochutnala jsem Gazpacho a torrijas. Nejsem věřící, do kostela nechodím, tak jsou mi bližší naše velikonoční tradice. Chyběly mi tam malované kraslice a pomlázka. To zase vůbec neznají ve Španělsku a koukali na mě jako na zjevení, když jsem jim vyprávěla o našich tradicích.