Jsi připraven/a otevřít svou 13.komnatu?

30.5. 2022Pavla Nováková630x

Sedím nad spoustou knih a studuji…To není dávná vzpomínka, ale moje současnost. Možná to ještě nevíš, ale dospěla jsem do stádia, kdy jsem se po 11 letech rozhodla splnit si svůj další sen a pokusit se o studium psychologie na vysoké škole.

Už tehdy, před 11 lety, když začala moje nevlastní sestra studovat psychologii, jsem poprvé zalitovala, že jsem se touto cestou nevydala také. Když jsem se rozhodovala pro střední školu,bylo pro mě prioritou,abych mohla cestovat, což mi studium cestovního ruchu umožnilo.

Když jsem se ve Španělsku začala zajímat o duchovno, došlo mi, že bych chtěla proniknout hlouběji do vědecké psychologie a propojit alternativní cestu s tou vědeckou. Jenže tehdy nebyla vhodná situace pro mé další studium, takže toto přání jsem byla nucena odložit na neurčito…

Zhruba před 2 měsíci mi přišel takový záblesk, že právě TEĎ je ten správný čas. Emi je už větší, nedělá jí problém, když je s babičkou nebo tetou, takže v případě, že bych během studia potřebovala hlídání,nemusel by to být problém. Zbývalo to jen zkonzultovat se svými blízkými. Čekala jsem, že si budou klepat na hlavu, že v mém věku se ještě chci učit a jak to vlastně budu stíhat. Jaké bylo mé překvapení, když mě snad úplně všichni v mém rozhodnutí podpořili. Včetně manžela, jehož názoru jsem se obávala nejvíc. Takže jedno velké ponaučení bylo, že NIKDY NENÍ POZDĚ. Pokud máš nějaký sen, který sis zatim nesplnila, určitě se na to vrhni a splň si ho. Dodá Ti to vnitřní sílu.

Myšlenková mapa

Začala jsem tedy zjišťovat, jaké mám možnosti a dozvěděla jsem se, že jsem prošvihla moznost, přihlásit se ke studiu ještě letos, což mě nejprve zklamalo,ale ve finále jsem za to nesmírně ráda. Pečlivě jsem si prostudovala veškeré požadavky na znalosti a schopnosti studenta k přijímacím zkouškám a jsem opravdu ráda, že mám ještě celý rok na pečlivou přípravu. Nechala jsem si i poradit od své nevlastní sestry ohledně doporučené literatury a teď se pečlivě připravuji. A neskutečně mě to baví 🤷🏽‍♀️.

Kromě nadšení prožívám i spoustu AHA momentů,kdy mi dochází,jak je všechno nádherně provázané a souvisí to se spoustou věcí, které už znám z té alternativní oblasti.

Věděl/a jsi například, že už Sigmund Freud zkoumal složku naší mysli,kterou známe pod pojmem podvědomí?

Ve svém životě se velmi často setkávám s názorem, že to,co není vědecky podložené,to prostě neexistuje. Ale ono ani takovému „machrovi“ jakým byl Freud v otázce naší psychiky,se nepodařilo vědecky prokázat existenci podvědomí. Ovšem musím říct, že já s ním velmi souzním v jeho názoru, že naše podvědomí je taková malá uzamčená skříňka v naší mysli, kterou já nazývám 13.komnata naší mysli.

Do této naší 13.komnaty se ukládají naše zážitky,emoce a pocity, které nám v běžném každodenním životě nijak neslouží a nebo taky zážitky a pocity, které nám v minulosti nějak ublížily.

Když se ocitneme v nějaké situaci,kdy je potřeba si tu minulost pripomenout,abychom se třeba vyvarovali stejných chyb, zážitky z uzamčené skříňky se přesunou do našeho vědomí a mohou nás i zachránit před dalšími traumaty.

„Nevyjádřené emoce nikdy nezemřou. Jsou pohřbeny zaživa a vyjdou na povrch později ošklivějšími způsoby.“

Sigmund Freud

Ukážu Ti na konkrétním příkladu,jak to tedy funguje.

Když jsi byla malá, tak ses jednou spálila o plotýnku sporáku. Od té doby máš strach pokaždé, když jen projdeš kolem zapnutého sporáku,aby se to neopakovalo. Jenže, tvůj mozek by byl opravdu přetížený,kdyby v Tobě pokaždé, když uvidíš sporák, vyvolával ten strach… Možná ho někde uvnitř cítíš, ale opravdu se projeví teprve když se stejné nebezpečí popálení nezadržitelně blíží. Když vaříš, bereš si rukavici nebo třeba utěrku jako ochranu před popálením, aniž bys nad tim nejak přemýšlela. Uděláš to prostě automaticky,abys zabranila stejnému zážitku, který Tě poznamenal.

Zní to dostatečně vědecky?

Takové zážitky nepotřebují být vědecky podložené, protože tomu rozumí každý z nás.A proto já říkám, že regresní terapie je součástí našich životů stejně jako potrava, spánek a jiné potřeby. Regresní terapie je sice prezentována jako způsob,jak zkoumat své minulé životy, ale mě se ve většině případů, které jsem řešila ať už u sebe nebo u mých klientů, stalo, že se stačilo vracet zpět po ose současného života. Mnohé nás ovlivňuje zejména v prenatálním období a poté i v dětství. A to všechno je právě uloženo v té naší uzamčené 13. komnatě.

Není třeba se této terapie nijak obávat, protože i v běžné vědecké psychologii je tato disciplína využívána k odhalení příčin různých psychických problémů. Tomuto postupu se odborně říká „změněné vědomí“.

Tak co, jsi už i ty připravena na otevření své 13. komnaty?

Jsem regresní terapeutka a milovnice životního stylu jménem REIKI. Mou vášní je rozplétat tajemství ukrytá v minulosti, užívat si přítomnost a vědomě tvořit lepší budoucnost.  Provedu i Tebe a pomohu Ti odhalit tajemství ukrytá ve Tvé minulosti, které Ti brání užívat si přítomnost.  Více o mě zjistíte tady>> Jsem také autorkou knihy Nežij minulostí, ale pouč se z ní.
Komentáře