Jak ovládat své emoce, abych mohla být šťastná?

16.8. 2021Pavla Nováková771x

Prožila jsem nádherný víkend ve společnosti mé dcery a mé maminky. Navštívily jsme rodinu mého bratra, se kterým nás dělí asi 200 km vzdálenost a vídáme se bohužel velmi málo. Ale každé naše setkání si velmi užíváme a je pro obě strany velkým přínosem. I tentokrát tomu tak bylo.

fbt

V posledních měsících jsem si prošla velmi náročným obdobím svého života, kdy jsem hledala nejen smysl mého života a jeho náplň, ale i sebe sama.

S pomocí kouče jsem pomalu začala nacházet sama sebe alespoň na mé profesní cestě. Jenže práce není všechno a bylo potřeba dostat se hlouběji do mého nitra a pochopit, co se to se mnou stalo, že jsem poslední týdny protivná i sama sobě.

Bylo to opravdu náročné a jsem nesmírně ráda, že teď už mám všechny klíče k tomu, abych využila svůj potenciál, schopnosti a dovednosti k vykročení na novou životní cestu.

A chci se s Tebou podělit o nekolik poznatků, ke kterým jsem došla jen za uplynulý víkend.

Začala bych tím, že jsem byla poslední měsíce opravdu nespokojená a přímo nešťastná s celým mým životem. Dcera mě velmi často přiváděla k šílenství, s manželem jsme se věčně jen hádali, podnikání mi přestalo fungovat, neměla jsem čas na nic a už vůbec ne na sebe….

Znáš to taky? Ale co s tím? 

Je to jednoduché a opravdu nevím, jak je možné, že jsem na to nepřišla už dřív. Jde o to, že to, na co myslíme a jak se cítíme se nám promítá do naší reality. Přece když jsem se cítila mizerně sama se sebou, nebyla jsem schopná si najít čas pro sebe, byla jsem podrážděná, tak nebylo možné, abych žila šťastný a spokojený život.

Naše okolí nám totiž zrcadlí naše pocity a chování. Velmi se mi líbila myšlenka, kterou jsem slyšela před pár týdny.

Když se zlobíš a vztekáš na své okolí, ve skutečnosti se zlobíš a vztekáš sama na sebe.

Tehdy mi došlo, že nejprve musím začít sama u sebe a změnit přístup. Změnit přístup ke vztahu s manželem a k výchově dcery. Změnit i přístup ke svému podnikání.

Ještě před půl rokem jsem si ťukala na čelo, když jsem viděla, jak některé podnikatelky, které mají děti, vstávají ve 3 hodiny ráno, aby mohly využít čas, kdy děti spí, k práci.

Dnes už jsem schopná vstát ve čtyři hodiny ráno a pracovat, dokud se dcera nevzbudí. Ale to je pouze jedna věc, která přišla tak nějak sama od sebe. Najednou dělám, co mě baví, takže hledám způsoby, jak to může fungovat, místo toho, abych hledala výmluvy, proč to nejde.

Na profesní cestě mám podporu kouče a skvěle to šlape, ale co ten zbytek?

Tak s tím mi právě pomohl můj milovaný bráška. V pátek večer jsme si otevřeli lahev vína. Já běžně moc nepiju, takže jsem tak nějak tušila, že tohle bude hodně zajímavý večer.

A opravdu. Probrali jsme toho hodně, vzpomínali na dětství a společné zážitky. Ale z toho rozhovoru taky vzešlo několik zajímavých myšlenek vzhledem k mému nedávnému období.

1. Sebehodnota a sebeláska jsou nejdůležitějším prvkem v našem životě.

Pokud známe naši hodnotu a máme se rádi, nedovolíme druhým, aby s námi „orali“ a tím podkopávali naše sebevědomí. Je velmi důležité vědět kdo jsem, proč tu jsem a co chci, aby po mě zůstalo.

2. Pokud chci něco ve svém životě změnit, tak hledám způsob, jak to změnit a nehledám výmluvy, proč to nejde. 

Tohle pravidlo můžeme použít na ckkoliv, co v našem životě chceme dělat jinak. Já například teď od základů měním úplně všechno. Přístup k manželovi, styl podnikání, výchovu dcery a hlavně pristup sama k sobě. Vždy jsem byla specialistou na výmluvy, ale s tím už je teď konec.

3. Je třeba být opravdu vnitřně rozhodnutá něco změnit.

Tak tohle už jsem si vyzkoušela několikrát. Pokud o něčem mluvíš, že to tak chceš, nestačí to… Je třeba se opravdu rozhodnout pro to, co chceš a jít za tím.

4. Naše okolí nám zrcadlí naše chování a pocity. 

Pokud se Ti zdá, že Ti okolí háže klacky pod nohy a chová se nesnesitelně, zastav se a zamysli se nad tím, jestli se tak nechováš ty sama, aniž by sis to uvědomila.

Nechová se k Tobě partner, tak jak bys chtěla? Co děláš pro to, aby se choval, jak si přeješ? Motivuješ ho k tomu nějak? Jak se k němu chováš ty?

5. Vždy začni nejprve u sebe. 

Pokud nejsi spokojená s něčím ve svém životě, začni nejprve u sebe a neházej vinu na své okolí. Pokud budeš šťastná a spokojená Ty, bude šťastné a spokojené i Tvé okolí.

Byl to opravdu nádherný a velmi transformační víkend. Ihned jsem začala ta nová uvědomění převádět do praxe…

Chceš i ty něco ve svém životě změnit?

Teď máš jedinečnou příležitost>>>

 

Jsem regresní terapeutka a milovnice životního stylu jménem REIKI. Mou vášní je rozplétat tajemství ukrytá v minulosti, užívat si přítomnost a vědomě tvořit lepší budoucnost.  Provedu i Tebe a pomohu Ti odhalit tajemství ukrytá ve Tvé minulosti, které Ti brání užívat si přítomnost.  Více o mě zjistíte tady>> Jsem také autorkou knihy Nežij minulostí, ale pouč se z ní.
Komentáře